Go to content Go to navigation Go to search

Velikonoční kraslice

Velikonoční kraslice mají dlouhou historii. Vejce je totiž odpradávna symbolem zrození života a proto se kladla do hrobů zemřelých. Lidé věřili magické moci vajec a pomalovávaly je různými mystickými ornamenty. Dnes se sice od magie opustilo, ale vajíčka se barví nadále.

Postupem času se vyvinulo několik technik zdobení velikonočních vyfouklých vajíček- kraslic. Dnes si povíme něco více o voskové batice, voskovém reliéfu, vyškrabování, lepení slámy, vejcích zdobených sítinou, leptaných kraslicích a dalších technikách zdobení kraslic.

vajicka-v-kosiku-3

Vosková batika- Na odmaštěné vajíčko naneste vzor včelím voskem. Doporučujeme nanášet špendlíkovou hlavičkou zapíchnutou do tužky. Každý dotyk vejce znamená jedna malá kapička rozehřátého vosku na skořápku. Při této technice používáme povětšinou geometrické vzory. Potom stačí navoskované vajíčko vnořit do chladné barvy a po zaschnutí teplým hadříkem otřít všechen vosk. Díky tomu tak vznikne na velikonočním vajíčku bílý vzor.

Voskový reliéf- Podobně jako u batiky naneseme voskové kapičky na povrch vejce, které je ale tentokrát již obarvené. Vosk se tedy nestíhá hadříkem a zůstává na vajíčku. Doporučujeme zdobit různobarevným voskem, nejpoužívanější je bílý.

Vyškrabování- Odbarvíme vejce anilinovou nebo lihovou barvou. Do ní pak ostrým předmětem vyrýváme vzory dle libosti. Tato technika je oblíbená především na jižní Moravě. K vyškrabování se používá nabroušený pilník či nůž do soustruhu.

malovani-vajicekLepení slámy- Vejce obarvíme a lepíme na ně slámu. Nejlepší je ječná, kterou po její délce nařízneme ostrým nožem, namočíme a rozžehlíme na proužky. Ze stébel trávy můžeme nastříhat různé obrazce a z nich pak sestavovat vzory. Vhodným lepidlem na přilepení je Klovatina nebo Herkules. Tato technika je všeobecně pracná, ale výsledek pak všichni obdivují.

Vejce zdobená sítinou- Sítina je mokřadní rostlina, ze které je možné na začátku jara vyloupnou pěnovitou hmotu, z níž je možné vytvářet různé ornamenty. Ty pak můžeme nalepit na velikonoční vajíčko. Vajíčko či sítinu můžeme libovolně obarvit.

Leptané kraslice- Vejce obarvíme a navoskujeme, vložíme do octové lázně. Ta vyleptá barvu tam, kde není vosk. Po opláchnutí a osušení vosk zahřátým hadříkem sejmeme. Po naší práci nám na vajíčku zůstane tmavý vzor na světlém podkladě.

Existuje i mnoho dalších technik. Mezi ty jednodušší je nalepování samolepek na vajíčka, k těm složitějším patří vaření do listů rostlin zabalených vajec v cibulovém odvaru. Listy vytváří na skořápce otisky.

Pokud znáte další způsoby, jak dekorovat kraslice, dejte nám vědět či váš způsob napište do komentáře.

9 Komentáře/ů to “Velikonoční kraslice”

 1. Velikonoční dekorace | Velikonoce Says:

  […] Velikonoční vajíčka jako velikonoční dekorace jsou častou odměnou koledníků a každá správná rodina jich má na Velikonoce zásobu. Tradice malování je v České republice zakořeněná asi nejvíce v porovnání s ostatními evropskými státy. Vejce můžeme vyfouknout či jenom uvařit natvrdo. Nejdůležitější ale je, jak je omalujeme či nazdobíme. Malovat vajíčka můžeme mnoha způsoby, nejčastějším jsou jednobarevné pestré barvy. Existuje ale mnoho technik, jak vajíčka vyzdobit. Více o nich nalezete v sekci Velikonoční kraslice. […]

 2. Velikonoční výzdoba | Velikonoce Says:

  […] byt. Můžeme je barvit a zdobit na mnoho způsobů, více o technikách naleznete v kategorii Velikonoční kraslice. Ty si pak můžete pověsit na stužku v pokoji či venku na zahradě. Oblíbeným místem je i […]

 3. vera Says:

  Krásná jsou velikonoční vajíčka dekorovaná drátem – drátovaná.Je to dost náročná technika.Dělá se na vyfouknutá vejce a může se stát,že vejce praskne.Pak je z něho drátěná „klícka“ ve tvaru vejce.Do ní se dá vložit sušený květ(např.růže) a vznikne další krásná dekorace.

 4. Gabriela Wagnerová Says:

  Dobrý den,

  i já jsem si oblíbila krásné jarní svátky velikonoce a s nimi i zdobení kraslic. Mně osobně učarovala vajíčka zdobená buď jen melírovanou bavlnkou nebo v kombinaci s křížkovou výšivkou… Podívejte se na http://www.fler.cz/gabra74 do sekce velikonoční bavlnková vejce…

  Krásné velikonoce 2010.

  Vaše Gabra

 5. veronika Says:

  A TAKÉ JSOU KRASNA VELIKONOČNÍ VAJČKA S KVĚTU. KOUPIIME BARVU NA VAJČKA A UVAŘÍME JI.POTOM UVAŘÍME VAJČKA NA TVRDO A UVAŘENE VAJČKA UMIJEME A OPATRNĚ PŘIDĚLAME OKVĚTNÍ LISTKY A ZABALIME DO SYLONKY A ZAVAŽEME PROVAZKEM. DAME DO BARVY NECHAME TAM VAJČKO OBARVIT PODLE NAVODU NA OBALU BARVY A NAKONEC AŽ VYTAHNEM VAJČKO TAK HO NECHAME USCHNOUT A POTOM SUNDAME SYLONKU A OKVĚTNÍ LÍSTKY A MÁME KRASNA VAJČKO.

 6. natali Says:

  ja znam takovou metodu kterou nikdo nezna

 7. jaroslav hujer Says:

  kraslice je nadhera ja zdobim kraslice že koupim krepelči vejce a vezmu si 2 temperi smicham je a obarvim
  vezmu si tuš a maluji vzori misto temper používám i barvi necham uschnout

  tot vsea bezbarví lak posprejuji

 8. kristýna Says:

  Vajíčka zdobím i mramorovací technikou vypadají také krásně při zvolení

 9. kristýna Says:

  vhodných barev.

Vložit komentář