Go to content Go to navigation Go to search

Velikonoční zajíček

Mláďátka všeobecně náleží ke stěžejním symbolům Velikonoc, je to proto, že představují znovuzrození Ježíše Krista (tedy symbol zrození). Velikonoční zajíček však přeci jen má poněkud jiný původ. V Česku jsou hlavními velikonočními symboly kuřátka, beránci, a pak následně i zajíčci. Netvoří však u nás zase až tak stěžejní symbol jako jinde v zahraničí.

Symbolika velikonočního zajíčka

Jinde ve světě se ve spojení s velikonočním zajíčkem traduje dětmi velice oblíbený zvyk vyhledání vajíček, které přináší právě velikonoční zajíček. Zní to nesmyslně, že? Velikonoční  zajíček nosící vajíčka… Nicméně je tomu skutečně tak.

1034013_baby_rabbit_1

Zajíček představuje všeobecně symbol pro štěstí či prchavý okamžik života (Řecko, Egypt a Čína). Tradice velikonočního zajíčka se však řadí k moderním tradicím. Stojí za ním německá firma na výrobu čokoládových cukrovinek značky Kinder, která zcela záměrně pro svou reklamní kampaň využila starodávnou symbolika zajíčka.

V rámci jedné velikonoční kampaně vytvořila poutavou reklamu, v níž děti hledají a sbírají velikonoční vajíčka, která jim na zahradě, v parku či po době poschovával velikonoční zajíček. Tato reklama velice rychle stoupla v oblibě a záhy se přenesla do reálného využití.

Tradice velikonočního zajíčka

Od toho dne děti v různých zemích, nejvíce však v západní Evropě a Americe, den před Velikonočním pondělím staví v domě, ale i na zahradě hnízda pro zajíčka. Velikonoční zajíček pak do těchto hnízd druhý den přináší velikonoční vajíčka. Je to ohromná zábava a legrace pro všechny malé děti, protože hnízda a vajíčka bývají různě zamaskována a vajíčka se nenalézají ve všech hnízdech. Rodiče dětem také chystají různá překvapení. Skryjí vajíčka i tam, kde by nečekali.

Zajíčkova velikonoční vajíčka

Zajíčkova velikonoční vajíčka jsou obvykle čokoládová či z jiných pamlsků. Děti se obvykle na lov vydávají již časně z rána s malými košíčky a soutěží mezi sebou, kdo jich víc najde. Obvykle mezi nimi bývá ukryto i jedno největší.

9504571_s9471842_s1273051_baby_angora_rabbits10965746-five-toy-rabbits-on-a-pink-background1282544_rabbit_11195681_bunny_on_pink_series1159920_white_bunny786447_little_red_bunny1034013_baby_rabbit_1

2 Komentáře/ů to “Velikonoční zajíček”

  1. domina Says:

    Nádherná stránka

  2. romana Says:

    juj ti kralicci fakt nadhera ja je chci domu

  3. vendyyyy Says:

    To je krása jo já snich šílim jojo jsou nádherní jo krásni…

Vložit komentář