Go to content Go to navigation Go to search

Skládáme ubrousky

Ke slavnostní tabuli patří neodmyslitelně a umí změnit i běžnou večeři na estetický zážitek vyšších rozměrů. Ubrousky. Jak je správně poskládat, aby byly potěchou pro oko, radí personál restaurace ve Zlíně.

Látkové ubrousky zkrášlují evropské stolování už od 15. století. Setkáme se s nimi ale i v dnešní době, a to především v luxusních restauracích. Ve velké míře je využívána i jejich papírová alternativa, kterou najdete takřka v každé domácnosti. Připravili jsme tak pro vás návod na skládání ubrousků klasických i papírovým, abyste si s nimi doma věděli rady.

napkin-51379_640

Jak skládat látkové ubrousky

Látkové ubrousky sloužily především k ochraně oděvu během jídla. Jejich neméně důležitá dekorační funkce ale způsobila, že se začaly tvarovat do nejrůznějších forem dle módy, ročního období i slavnostní příležitosti. Čtvercový kus látky je možné složit mnoha různými způsoby, záleží tak jen na vás, který model nejvíce lahodí vašemu oku. Při výběru postupu, do kterého se hodláte pustit, zvažte časovou náročnost vzhledem k počtu strávníků, vlastní zručnost a trpělivost – prostírání vás musí bavit, ne zničit vaše nervy.

Na následujících obrázcích naleznete několik jednoduchých návodů, jak je možné ubrousky ozdobně upravit:

Návod na skládání papírových ubrousků

Restaurace Zlín má osvědčené tipy i pro papírové dekorace. Vytvořit z papírových ubrousků ozdobu hodnou svátečního stolu je stejně jednoduché jako v případě látky, navíc do tvoření můžete zapojit i děti. Nejprve vyrobte třeba tradiční mašličku. Stačí rozstřihnout ubrousek na čtyři stejné čtvercové části, položit je na sebe a složit do harmoniky, kterou uprostřed přepásáte odstřiženým kusem. Pokud budete chtít, můžete jednotlivé vrstvy zvedat směrem nahoru a mašli změnit na kytičku.

Pokud chcete vytvořit dekoraci, která bude vedle talířů hezky stát, můžete vyrobit druhý známý model. Stačí ubrousek přeložit do trojúhelníku, poskládat ho jako harmoniku a oba dlouhé konce spojit tak, aby špička zůstala stát na stole. Vznikne vám tak lístek s drobným otvorem dole, kterým můžete provléknout totožný kus (třeba jiné barvy), abyste získali větší stabilitu.

Vložit komentář