Go to content Go to navigation Go to search

Velikonoce: historie

Velikonoce jsou nejvýznamnější z křesťanských svátků a to především proto, že připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista, k němuž podle víry křesťana došlo třetího dne po ukřižování. Dnes už víme i přibližný rok, kdy k této události došlo: 30 či 33.

Velikonoce se slaví každým rokem trochu jindy, jelikož svátek připadá na neděli po prvním jarním úplňku. Radovat se tedy můžeme v březnu či dubnu. Velikonoční oslavy jsou také jakýmsi přivítáním jara.

kriz-2

Zajímavostí je, že datum Velikonoc bylo určeno až roku 325 na 1.nikajském koncilu. Dny před Velikonocemi mají vlastní názvy. Jako první je Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota vše je ukončeno vigilií na neděli, což je bohoslužba připomínající vzkříšení Ježíše Krista. Více o nich se dozvíte v sekci pranostik.

Za Velikonoční symbol je považován beránek, který v židovské tradici představoval Boží stádo, které vede Hospodin. V dnešní době můžeme vidět především pečené sladké beránky, které se jedí na Velikonoce. Dalším symbolem je kříž, jelikož Kristus byl odsouzen k smrti ukřižováním. Zapomenout bychom neměli ani na nejčastěji se objevovaný motiv Velikonoc- vajíčko. Jedná se symbol nového života, plodnosti a vzkříšení. Lidé je podle tradice malují.

Pomlázka sice není úplně náboženskou tradicí, přesto se v Čechách usadila a stala se neodlučitelnou součástí velikonočních oslav. Hned ráno na Velikonoční pondělí muži a chlapci chodí po sousedstvích a šlehají ženy a dívky pomlázkou z vrbového proutí. Při tom říkají různá říkadla. Zajímavé koledy naleznete zde.

Velikonoce jsou v poslední době i komerčním svátkem. V obchodech lze najít čokoládové zajíčky a vajíčka dlouhou dobu ještě před tím, než muži vytáhnout své pomlázky.

9 Komentáře/ů to “Velikonoce: historie”

 1. Velikonoce jsou tady a s nimi i nový web | Pepperos Blog Says:

  […] stránkách najdete zajímavé články o Velikonocích. Dozvíte se na nichhistorii Velikonoc, jak se barví kraslice. Prohlédnout si můžete Velikonoční obrázky. Pokud chcete zažít […]

 2. zuzka Says:

  nááááááááádhernýý stránky!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. Pohan Says:

  Velikonoce, nejsou křesťanský svátek! Velikonoce jsou pohanský svátek!

 4. terulka Says:

  dobrá stránka

 5. ????? Says:

  3 Pohan
  Proč si to myslíš?????????????????????
  Asi ti křuplo v bedně či co?

 6. anonim Says:

  Náádherný moc mi to pomohlo do časopisu do školi!=)

 7. tomik Says:

  Velikonoce jsou vážně nádherný svátek. :D

 8. tomik Says:

  Tahle stránka mi pomohla při referátu o Velikonocích… ;)

 9. Renata Says:

  Myslím si že je to dobrá stránka

Vložit komentář